Sagauta.lt
Konsultuojame darbo dienomis 8:00 - 17:00

Įvykiai

Likutinė vertė

Kai transporto priemonės apgadinimo laipsnis būna pakankamai didelis tuomet transporto priemonių vertintojas daro išvadą dėl transporto priemonės atstatomojo remonto tikslingumo. Laikoma, kad transporto priemonę remontuoti ekonomiškai yra netikslinga kai būtinosios remonto išlaidos yra lygios arba viršija transporto priemonės vardinę vertę prieš apgadinimą. Kai nustatoma, kad transporto priemonę remontuoti ekonomiškai netikslinga arba remontas negalimas dėl techninių priežasčių - laikoma, kad transporto priemonė yra sunaikinta ir skaičiuojama jos likutinė vertė.
 
Apgadintos transporto priemonės likutinė vertė skaičiuojama vadovaujantis nesugadintų pagrindinių jos dalių, kurias galima panaudoti (realizuoti), suminės vertės nustatymo principu. Šis principas yra taikomas standartinės komplektacijos lengviesiems automobiliams, mažiems autobusams ir krovininiams automobiliams. Kitoms transporto priemonėms likutinė vertė nustatoma lyginamosios vertės metodu.
Apskaičiuojant nuostolio dydį iš transporto priemonės vertės prieš sugadinimą atimama liekanų vertė. Liekanų vertė nustatoma šalių susitarimu arba nepriklausomų ekspertų išvadomis.

Dažniausiai liekanos paliekamos nukentėjusiam asmeniui, o jam išmokamas skirtumas tarp transporto priemonės rinkos vertės prieš apgadinimą ir liekanų vertės.

Likutinės (liekanų) vertės skaičiavimo metodika yra nurodyta Transporto priemonių vertinimo instrukcijoje.

Kai sužinoma, kad automobilį remontuoti netikslinga ir bus skaičiuojama likutinė vertė tai jos savininkui būna arba džiaugsmas, arba galvos skausmas. Jei automobilis buvo sudėvėtas, gesdavo ir keldavo daug problemų tada jo praradimas tokiu būdu savininkui būna priimtinas, tačiau jei automobilis buvo prižiūrėtas, tvarkingas - tada jį prarasti būna lūdna, nes kitą tokį pat nusipirkti savininkas nesitiki. O  kur dar laiko sanaudos automobilio paieškai. Dažniausiai už sudaužytą automobilį draudikų siūloma išmokos suma jo savininkui atrodo per maža. Labai dažnai užduodamas klausimas - kur man dėti tas automobilo liekanas ir kiek aš už jas gausiu ? Dauguma draudimo bendrovių pačios siūlo padėti surasti pirkėją automobilio likučiams, duodamos skelbimą  internete, arba pasiūlydamos autoremonto įmonėms. Pirkėjo galima bandyti ieškoti ir pačiam. Pats paprasčiausias būdas yra liekanas parduoti autosavartynams, bet tokiu atveju siūloma kaina bus gana maža.
Dar vienas dažniausių nusiskundimų būna, kad draudimo bendrovė nustatė per mažą automobilio vertę prieš sugadinimą. Tokiu atveju galima kreiptis į
nepriklausomus ekspertus.

 
Copyright © 2009 UADBB "SAUGAUTA". Visos teisės saugomos.
Tel. (8 5) 272 58 59
Faks. (8 5) 272 10 71
Adresas: Konstitucijos pr. 23C
LT-08105 Vilnius